Саопштење за јавност поводом оштећења националног споменика „Партизанско спомен-гробље у Мостару“

15.6.2022

Комисија за очување националних споменика најоштрије осуђује посљедњи вандалски чин уништавања свих плоча са именима погинулих бораца на Партизанском спомен-гробљу у Мостару, националном споменику БиХ. Ово је нажалост само једно у низу варварских скрнављења овог меморијалног комплекса, у протеклих неколико година, које заслужује осуду не само становника Мостара, већ свих становника Босне и Херцеговине, али и промптни и максимални ангажман надлежних инспекцијских, полицијских и судских органа. 

Намјерно и систематско уништавање културне баштине је криминално иантицивилизацијско дјеловање с циљем да се избрише историја земље, заједно са идентитетима и разноликостима њених грађана. Босна и Херцеговина је потписивањем Конвенције о заштити свјетске културне и природне баштине, преузела обавезу да ће очувати, не само добра свјетске баштине која се налазе у БиХ, већ и да ће заштитити и националну баштину.

У случајевима када се утврди да је дошло до оштећења или уништења националног споменика, према важећим прописима, покреће се поступак код надлежног тужилаштва у циљу утврђивања одговорности и кажњавања починилаца. Уколико је национални споменик уништен, тешко оштећен или изгуби особине споменика усљед разних активности, Кривичним законом Федерације БиХ утврђена је казна затвора до 5 година.

Меморијално подручје Партизанско-спомен гробље у Мостару проглашено је националним спомеником БиХ 2006. године, те се на њега примјењују одредбе Одлуке Комисије за очување националних споменика („Сл. гласник БиХ“,бр. 90/06, 97/11, 48/13, 82/19 и 1/21). Партизанско спомен-гробље садржи све елементе комплексног архитектонског, естетског и пејзажног рјешења. Оно представља јединствен споменик у урбаној размјери Мостара, посебне амбијенталне вриједности, којег је пројектовао чувени архитекта Богдан Богдановић.

Према законима о спровођењу одлука Комисије, Федерација БиХ, Република Српска и Брчко дистрикт БиХ дужни су да, путем својих надлежних органа, предузму одговарајуће правне, научне, техничке, административне и финансијске мјере неопходне за заштиту, конзервацију, презентацију и рехабилитацију националних споменика. Подсјећамо да су у протеклих неколико година, у циљу конзервације и рестаурације овог националног споменика, уложена значајна финансијска средства првенствено Владе Федерације БиХ.

Комисија је поводом овог уништавања и скрнављења националног споменика,  захтијевала хитно дјеловање надлежних институција, полицијских органа, инспекције и тужилаштва.