Saopćenje za javnost povodom oštećenja nacionalnog spomenika „Partizansko spomen-groblje u Mostaru“

15.6.2022

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika najoštrije osuđuje posljednji vandalski čin uništavanja svih ploča sa imenima poginulih boraca na Partizanskom spomen-groblju u Mostaru, nacionalnom spomeniku BiH. Ovo je nažalost samo jedno u nizu varvarskih skrnavljenja ovog memorijalnog kompleksa, u proteklih nekoliko godina, koji zaslužuje osudu ne samo stanovnika Mostara, već svih stanovnika Bosne i Hercegovine, ali i promptni i maksimalni angažman nadležnih inspekcijskih, policijskih i sudskih organa. 

Namjerno i sistematsko uništavanje kulturne baštine je kriminalno i anticivilizacijsko djelovanje s ciljem da se izbriše historija zemlje, zajedno sa identitetima i raznolikostima njenih građana. Bosna i Hercegovina je potpisivanjem Konvencije o zaštiti svjetske kulturne i prirodne baštine, preuzela obavezu da će očuvati, ne samo dobra svjetske baštine koja se nalaze u BiH, već i da će zaštititi i nacionalnu baštinu.

U slučajevima kada se utvrdi da je došlo do oštećenja ili uništenja nacionalnog spomenika, prema važećim propisima, pokreće se postupak kod nadležnog tužilaštva u cilju utvrđivanja odgovornosti i kažnjavanja počinilaca. Ukoliko je nacionalni spomenik uništen, teško oštećen ili izgubi osobine spomenika usljed raznih aktivnosti, Krivičnim zakonom Federacije BiH utvrđena je kazna zatvora do 5 godina.

Memorijalno područje Partizansko-spomen groblje u Mostaru proglašeno je nacionalnim spomenikom BiH 2006. godine, te se na njega primjenjuju odredbe Odluke Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika („Sl. glasnik BiH“ br.: 90/06, 97/11, 48/13, 82/19 i 1/21). Partizansko spomen-groblje sadrži sve elemente kompleksnog arhitektonskog, estetskog i pejzažnog rješenja. Ono predstavlja jedinstven spomenik u urbanom mjerilu Mostara, posebne ambijentalne vrijednosti, kojeg je projektovao čuveni arhitekta Bogdan Bogdanović.

Prema zakonima o provođenju odluka Komisije, Federacija BiH, Republika Srpska i Brčko distrikt BiH dužni su da, putem svojih nadležnih organa, poduzmu odgovarajuće pravne, naučne, tehničke, administrativne i finansijske mjere neophodne za zaštitu, konzervaciju, prezentaciju i rehabilitaciju nacionalnih spomenika. Podsjećamo da su u proteklih nekoliko godina, u cilju konzervacije i restauracije ovog nacionalnog spomenika, uložena značajna finansijska sredstva prvenstveno Vlade Federacije BiH.

Komisija je povodom ovog uništavanja i skrnavljenja nacionalnog spomenika,  zahtjevala hitno djelovanje nadležnih institucija, policijskih organa, inspekcije i tužilaštva.