17.02.2021

Анђелина Ошап Гаћановић, магистар архитектуре

Мр Анђелина Ошап Гаћановић (рођена 1979. год. у Јајцу), дипломирана инжињерка архитектуре и магистрица рестаурације споменика. Основни студиј архитектуре завршила је 2006. год. на Архитектонско-грађевинском факултету у Бањалуци, дипломским радом на тему “Ревитализације историјског платоа у Јајцу“ откада развија свој интерес за тему ревитализације градитељског насљеђа. Постаје стипендистица Министарства спољних послова Шпаније 2007. године за магистарски студиј из рестаурације архитектонских споменика на Политехничком факултету Каталоније у Барселони, који завршава 2009. год.

Период студирања и почетка професионалне каријере обиљежен је бројним међународним размјенама, стипендијама за стручна и научна усавршавања, конкурсима, међународним путовањима, и првим професионалним запослењима. Током студија била је оснивачица и национална представница Националног комитета Европског удружења студената архитектуре ЕАСА у Босни и Херцеговини. У 2002. години заједно са колегама са студија оснива удружење студената архитектуре “Eco City Group“ чија је и предсједница била четири године, и који у прољеће 2003. организује СЕСАМ – Међународни сусрет студената архитектуре у Бањалуци. У току апсолвентског стажа шест мјесеци ради у архитектонском бироу “Joao de Paula arquitectura“ у Бело Хоризонтеу, у Бразилу. Током свог боравка на магистарском студију у Барселони, учествује у изради предлога пројеката интервенције на средњевјековном градитељском фонду Берге и Барселоне под протекцијом УНЕСКО-а.

Посљедњих 15 година обиљежени су радом у струци, на пројектовању објеката високоградње у различитим архитектонским и извођачким грађевинским фирмама, на развојним програмима програмима Уједињених нација (УНДП БиХ), самосталним ангажовањима на пројектима из области рестаурације градитељског насљеђа, високоградње и ентеријера. За швицарску фирму “ZMG consulting“ и тржиште ради на енергетски ефикасним стамбеним монтажним објектима. У периоду од 2015. до 2021. године запослена у Градској управи Града Бањалука, у Одјељењу за локални економски развој и стратешко планирање, на позицијама развоја великих инвестиција, сарадњу са инвеститорима и пословних зона. У периоду од 2011. до 2013. године хонорарно ради као асистентица на Архитектонско-грађевинском факулету у Бањалуци на предметима “Ревитализација градитељског насљеђа“ и “Биоклиматска архитектура“.

Оснивачица и чланица је неколико домаћих и страних удружења, носитељица лиценце за израду техничке документације, те лиценце за ревизију и надзор. Од 2013. године носитељица је лиценце за процјену вриједности непокретности и ради као процјенитељица грађевинско-архитектонске струке; учесница у бројим научним и стручним скуповима и конкурсима. Официјелна је преводитељица за енглески и шпански језик, а активно користи и португалски језик. Тренутно живи и ради у Бањалуци.

Фарук Капиџић, дипл. инг. архитектуре

Фарук Капиџић, дипломирани инжињер архитектуре, рођен у Сарајеву 1971. године. Учествовао на 20 конкурса од којих је неколико било првонаграђено, а неки су касније и изведени (Олимпијски базен Отока у Сарајеву, Исламски центар у Зеници). Добитник награде за Идеју на годишњим изложбама Colegium Artisticum (2003. и 2005. године), те добитник награде Гранд При за Архитектуру 2006. године. У фебруару 2004. године заједно са оцем Ахметом Капиџићем номинован за Ага Кан-ову награду за Архитектуру за реконструкцију и ревитализацију ратом девастираног објекта Факултета исламских наука у Сарајеву. У периоду од 2003. до 2009. ради као асистент – спољни сарадник на Архитектонском факултету у Сарајеву на предмету Јавне зграде код професора Кике Карића. Од 2012. године власник и директор фирме АДС студио. Од марта 2020. до јануара 2021. године, обавља функцију министра просторног уређења, грађења и заштите околиша у Влади Кантона Сарајево. Од 1996. до 2020. године радио на сљедећим пројектима из области реконструкције, ревитализације, обнове и редизајна: Факултет исламских наука у Сарајеву / номинација за Ага Кан-ову награду; Црква Свете Марије и торањ Светог Луке у Јајцу; Џамија Клек у Клеку – Прозор-Рама; Царева џамија у Сарајеву; Џамија Врбањуша у Сарајеву и Џамија Сасе – Сребреница. Ожењен, отац троје дјеце.

Зоран Микулић, дипл. правник са положеним правосудним и адвокатским испитом

Завршио гимназију “Алекса Шантић” у Мостару, Правни факултет Универзитета “Џемал Биједић” у Мостару, правосудни испит, те адвокатски испит. Обнашао је дужности: шефа Сектора за стамбене послове и пословне просторе Мостар ЈЗ, федералног министра правде, савјетника члана Предсједништва БиХ, часника за везу са Међународним трибуналом у Хагу, предсједника Комисије за полагање правосудног испита у ФБиХ, предсједника Комисије за полагање стручног испита за рад у органима управе, члана Законодавно-правне комисије Парламента ФБиХ из реда спољих експерата. Аутор је и коаутор преко 30 важећих и предложених закона у БиХ и ФБиХ, члан разних комисија и учесник разних научних скупова. Планирање и одобравање обнове и ревитализације правосудних јавних објеката. Посједује Сертификат ОХР, ОСЦЕ и УНХЦР за успјешно спроведен Анекс 7. Општег оквирног споразума за мир у БиХ. Члан је секретаријата Одбора за обнову и ревитализацију Партизанског спомен-гробља у Мостару.