ФИЛТРИРАНЈЕ ПРИКАЗА

Библиотека и документациони центар

09.01.2019

Библиотека и документациони центар је специјална библиотека полузатвореног типа, која системски прикупља (куповином, размјеном и поклонима), стручно обрађује, чува и даје на коришћење библиотечку грађу и информације неопходне за обављање и унапређење научно-истраживачког рада у процесу проглашења добара националним споменицима.

Задатак библиотеке је да обезбиједи доступност свих врста информација (научних, стручних, образовних и др.) у било ком облику (штампана грађа: књиге, часописи, аудио/ мултимедија, електронска грађа и др.).

Библиотека је намјењена првенствено упосленицима Комисије, а на захтјев је доступна и другим корисницима: студентима, магистрантима, докторантима и истраживачима у области насљеђа.

Фонд књига располаже са 2500 наслова из области архитектуре, историје, умјетности, археологије, грађевинарства, историје умјетности, информатике, менаџмента у насљеђу, етнологије, правне заштите и библиотекарства итд. Посебан дио фонда чини документарно-графичка грађа: техничка документација (пројекти), фотографије, хемеротека, плакати, геодетске и топографске карте и ситна грађа. Овај дио фонда располаже с око 15 000 јединица грађе.

Од настанка библиотеке 2003. године развој књижног фонда у донацијама књига помогли су Хисторијски архив Сарајево, Академија наука и умјетности БиХ, Музеј Херцеговине Мостар, Музеј Семберије Бијељина, Бошњачки институт - Фондација Адила Зулфикарпашића, затим:Islamic Conference Researche Center (IRICICA), ICCROM Library, Global Librarion Project, British Council BiH и Archaeological Institute of America.

Осим донацијама, библиотека свој фонд изграђује размјеном издања са институцијама сличног карактера као што су: Оријентални институт Сарајево, Хисторијски архив Сарајево, Археолошки музеј Сплит, Министарство културе Хрватске, Републички завод за заштиту споменика културе Београд, Народни музеј Београд, Институт за археологију Словенија и др.

Библиотека у свом фонду посједује специјалну тематску збирка названу Споменички досије, у којој се чува комплетна документација о проглашеним националним споменицима. Посебна услуга коју библиотека нуди на захтјев вањских корисника јесте дигитална колекција документације о националним споменицима. Корисницима библиотеке омогућен је стални приступ интернету и стручним базама.

Библиотека је од 2005. до 2009. године водила активности везане за издавање стручног часописа “Баштина“ (укупно 5 издања), који је лиценциран у научним базама EPSCHO и CEEOL. Пратећи савремена технолошка достигнућа у стварању дигиталних збирки од 2006. године интензивно се ради на дигитализацији грађе из фондова.

Фонд дигиталне библиотеке располаже са око 5 000 дигиталних садржаја (текстови одлука, фото грађа, презентације, пројектна документација, картографска грађа, плакати, е-књиге и новински чланци).

Мисија: Библиотека упосленим Комисије осигурава приступ фондовима библиотечке грађе, информацијама и садржајима за потребе стручног рада на проглашењу добра националним спомеником. Поред тога, библиотека свој фонд ставља на располагање научној заједници. Основна мисија Библиотеке је развој интердисциплинарног приступа проучавању наслјеђа кроз фондове и базу стручно-научних података.

Визија: Дјеловати тако да Библиотека буде препозната на локалном, регионалном и међународном нивоу као једна од водећих специјалних библиотека у Босни и Херцеговини која стручно-научној јавности пружа информације и документацију о националним споменицима. Основни циљ у раду Библиотеке јесте развијање свијести о значају проучавања и очувања насљеђа, што је од посебне важности за развој друштва генерално.

Услуге

  • употреба читаонице;
  • издавање библиотечке грађе на коришћење;
  • приступ online каталозима;
  • e-mail референтна услуга;
  • услуга копирања;
  • online претраге фондова библиотеке и доступних база;
  • припремање документације из збирке Споменичког досијеа;
  • билтен принова.

Вриједности

  • задовољство корисника услугама;
  • афирмација споменичке збирке – као јединствене завичајне збирке о националним споменицима;
  • разноликост библиотечке грађе и библиотечких програма;
  • квалитет услуга;
  • доступност већег броја дигиталних садржаја;
  • партнерства на локалном и међународном нивоу са сродним институцијама;
  • промовисање вриједности кроз ширење знања о насљеђу.

Радно вријеме

Радно вријеме за вањске кориснике Библиотеке је од 9 до 12 часова.

Контакт: Алмедина Салихагић, дипл. компаративист књижевности и библиотекарка

E-mail: almedina.salihagic@kons.gov.ba

Тел.: +387 33 / 276-795