FILTRIRANJE PRIKAZA

Knjižnica i dokumentacijski centar

09.01.2019

Knjižnica i dokumentacijski centar je specijalizirana knjižnica poluzatvorenog tipa, koja sustavno prikuplja (kupovinom, razmjenom i pokonima), strukovno obrađuje, čuva i daje na rabljenje knjižničku građu i informacije neophodne za obavljanje i unaprjeđenje znanstveno-istraživačkog rada u procesu proglašenja dobara nacionalnim spomenicima.

Zadatak knjižnice je da osigura dostupnost svih vrsta informacija (znanstvenih, strukovnih, naobraznih i dr.) u bilo kojem obliku (tiskana građa: knjige, časopisi, audio /videograđa, multimedija, elektronska građa i dr.).

Knjižnica je namjenjena prvenstveno uposlenicima Povjerenstva, a na zahtjev dostupna je drugim rabljenicima: studentima, magistrantima, doktorantima i istraživačima u području nasljeđa. 

Fond knjiga raspolaže sa 2 500 naslova iz oblasti arhitekture, povijesti, umjetnosti, arheologije, građevinarstva, povijesti umjetnosti, informatike, menadžmenta u nasljeđu, etnologije, pravne zaštite i knjižničarstva itd. Poseban dio fonda čini dokumentarno-grafička građa: tehnička dokumentacija (projekti), fotografije, hemeroteka, plakati, geodetske i topografske karte i sitna građa. Ovaj dio fonda raspolaže sa oko 15 000 jedinica građe.

Od nastanka knjižnice 2003. godine razvoj knjižnog fonda svojim donacijama u knjigama pomogli su ICCROM Library, Povijesni arhiv Sarajevo, Islamic Conference  Researche Center (IRICICA), Global Librarion project, British Council BiH, Archaeological Insititute of America, Muzej Hercegovine Mostar, Muzej Semberije Bijeljina, Bošnjački institut fondacija Adila Zulfikarpašića i Akademija nauka i umjetnosti BiH.

Osim donacijama knjižnica svoj fond izgrađuje razmjenom izdanja sa institucijama sličnog karaktera kao što su: Orijentalni institut Sarajevo, Povijesni arhiv Sarajevo, Arheološki muzej Split, Ministarstvo kulture Hrvatske, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture Beograd, Narodni muzej Beograd, Institut za arheologiju Slovenija i dr.

Knjižnica u svom fondu čuva specijalnu tematsku zbirka nazvanu Spomenički dosije, u kojoj se čuva kompletna dokumentacija o proglašenim nacionalnim spomenicima. Posebna usluga koju knjižnica nudi na zahtjev vanjskog rabljenika jeste digitalna kolekcija dokumentacije o nacionalnim spomenicima. Rabljenicima biblioteke omogućen je stalni pristup internetu i strukovnim bazama.

Knjižnica je od 2005. do 2009. godine vodila aktivnosti vezane za izdavanje strukovnog časopisa  “Baština“ (ukupno 5 izdanja), koji je licenciran u znanstvenim bazama EPSCHO i CEEOL. Prateći suvremena tehnološka postignuća u stvaranju digitalnih zbirki od 2006. godine intezivno se radi na digitalizaciji građe iz fondova.

Fond digitalne biblioteke – Heritage BiH raspolaže sa oko 5 000 digitalnih sadržaja (tekst odluka, fotograđa, prezentacije, projektna dokumentacija, kartografska građa, plakati, e-knjige i novinski članci).

Misija: Knjižnica uposlenicima Povjerenstva osigurava pristup fondovima bibliotečke građe, informacijama i sadržajima za potrebe strukovnog rada na proglašenju dobra nacionalnim spomenikom. Pored toga, knjižnica svoj fond stavlja na raspolaganje znanstvenoj zajednici. Osnovna misija knjižnice je razvoj interdisciplinarnog pristupa proučavanju nasljeđa kroz fondove i bazu strukovno-znanstvenih podataka.

Vizija: Djelovati tako da Knjižnica bude prepoznata na lokalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini kao jedna od vodećih specijalnih knjižnica u Bosni i Hercegovini koja strukovno-znanstvenoj javnosti pruža informacije i dokumentaciju o nacionalnim spomenicima. Osnovni cilj u radu Knjižnice jeste razvijanje svijesti o značaju proučavanja i očuvanja nasljeđa, što je od posebne važnosti za razvoj društva općenito.

Usluge

  • uporaba čitaonice;
  • izdavanje na rabljenje bibliotečke građe;
  • pristup online katalozima;
  • e-mail referentna usluga;
  • usluga umnožavanja;
  • online pretrage fondova knjižnice i dostupnih baza;
  • pripremanje dokumentacije iz zbirke Spomeničkog dosijea;

Vrijednosti

  • bilten prinova.
  • zadovoljstvo rabljenika uslugama;
  • afirmacija spomeničke zbirke – kao jedinstvene zavičajne zbirke o nacionalnim spomenicima;
  • raznolikost bibliotečke građe i bibliotečkih programa;
  • kvalitet usluga;
  • dostupnost većeg broja digitalnih sadržaja;
  • partnerstva na lokalnoj i međunarodnoj razini sa srodnim institucijama;
  • promicanje vrijednosti širenju znanja o naslijeđu.

Radno vrijeme

Radno vrijeme za izvanjske rabljenike Knjižnice je od 9 do 12 sati.

Kontakt: Almedina Salihagić, dipl. komparativistica književnosti i knjižničarka

E-mail:  almedina.salihagic@kons.gov.ba

Tel.: +387 33 / 276-795