Priopćenje za javnost u povodu ponovnog devastiranja nacionalnog spomenika – Partizanskog spomen-groblja u Mostaru
7.1.2022.
Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika oštro osuđuje posljednji vandalski događaj počinjen na nacionalnom spomeniku – Partizanskom spomen-groblju u Mostaru.
Partizansko spomen-groblje u Mostaru projektirao je Bogdan Bogdanović, jedan od najpoznatijih i najuspješnijih graditelja memorijalne arhitekture u regionu jugoistočne Europe. Ovo groblje predstavlja jedinstveno memorijalno područje u okvirima Bosne i Hercegovine i reprezentativan primjer spomen-obilježja žrtvama antifašističke borbe.
Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika je odlukom o proglašenju ovoga jedinstvenog memorijalnog kompleksa nacionalnim spomenikom BiH definiralo mjere zaštite koje je, sukladno Zakonu o provedbi odluka Povjerenstva u FBiH, dužno implementirati Vlada Federacije BiH. Međutim, u cilju očuvanja nacionalnog spomenika neophodno je da mjere poduzmu i Vlada HNK, te Grad Mostar. Podijeljene nadležnosti nisu i ne bi trebale biti smetnja da se zajedničkim naporima očuva kulturno-povijesna baština.
U svezi s time, Povjerenstvo je poslalo zahtjev za poduzimanje hitnih mjera zaštite mjerodavnoj Federalnoj upravi za inspekcijske poslove, MUP HNK – Policijskoj postaji Mostar i gradonačelniku Grada Mostara. Osim toga, Povjerenstvo zahtijeva hitnu izradu Plana upravljanja Partizanskim spomen-grobljem, postavljanje videonadzora i uspostavljanje službe koja će fizički osigurati i zaštititi ovaj nacionalni spomenik.
S obzirom na to da se devastacije dešavaju u kontinuitetu, Povjerenstvo zahtijeva poduzimanje svih mjera koje će identificirati počinitelje, pokrenuti tužbe i sankcionirati ih za navedene aktivnosti.
Podsjećamo da se u slučajevima kada se utvrdi da je došlo do oštećenja ili uništenja nacionalnog spomenika, prema važećim propisima, pokreće postupak kod mjerodavnog tužiteljstva u cilju utvrđivanja odgovornosti i kažnjavanja počinitelja.
Ukoliko nacionalni spomenik bude uništen, teško oštećen ili izgubi osobine spomenika usljed raznih aktivnosti, uključujući i konzervatorske, restauratorske ili istraživačke radove bez dozvole nadležnog tijela, Kaznenim zakonom Federacije BiH utvrđena je kazna zatvora do 5 godina, dok je sukladno Kaznenom zakonu Republike Srpske za isto djelo predviđena kazna do 8 godina zatvora.
Bosna i Hercegovina je potpisivanjem Konvencije o zaštiti svjetske kulturne i prirodne baštine preuzela obvezu da će očuvati ne samo dobra svjetske baštine koja se nalaze u BiH, već i da će zaštiti i nacionalnu baštinu, te je stoga svaka vrsta devastacije nacionalnih spomenika, razbijanjem prozora, ispisivanjem grafita, oštećenjem natpisa, skrnavljenjem grobalja, vandalizam koji zaslužuje osudu svih žitelja Bosne i Hercegovine.