Dani europskog nasljeđa 2020.
8.9.2020.
Nasljeđe i naobrazba – učenje za život
Diljem Europe se tijekom mjeseca rujna održavaju Dani europskog nasljeđa. To je manifestacija koja promovira kulturnu raznolikost europskog kontinenta i bogato nasljeđe njegovih naroda, u cilju zaštite i očuvanja. U sklopu manifestacije organiziraju se posjeti lokalitetima, izložbe, javna predavanja, okrugli stolovi i dr. Vijeće Europe pokrenulo je ovu inicijativu 1985. godine, a 1999. godine pridružila se i Europska unija u cilju zajedničke akcije koja se nastavila do danas. Razna zbivanja koja se organiziraju tijekom ove manifestacije često se nazivaju Danima otvorenih vrata baštine i odvijaju se u 50 zemalja potpisnica Europske kulturne konvencije.
Neki od ciljeva Dana europskog nasljeđa su:
-
podići svijest europskih građana o bogatstvu i kulturnoj raznolikosti Europe;
-
stvoriti klimu u kojoj se potiče uvažavanje bogatog mozaika europskih kultura;
-
suprotstaviti se rasizmu i ksenofobiji i poticati veću toleranciju u Europi i diljem itd.
Ovogodišnji Dani europskog nasljeđa održavaju se tijekom rujna i početkom listopada 2020. godine, pod zajedničkom temom nasljeđe i naobrazba – učenje za život.
Osim što je bogat resurs za obrazovanje, nasljeđe samog učenja i naobrazbe pokazatelj je zajedničke europske baštine, tako da i danas postoje mnoge obrazovne veze koje i dalje dijelimo preko naših europskih granica. Kao npr. važne uloge koju je u životu srednjovjekovnih učenjaka diljem Europe imao latinski jezik, do njegove trenutačne uporabe kao jezika botanike, znanosti i tehnologije. Nekada smo imali temeljna saznanja koje biljke možemo jesti iz divljine i koje bi mogle izliječiti želučane bolove. Mogli smo graditi i opremiti svoje domove, uzgajati vlastitu hranu, popravljati odjeću, obuću, krovove od slame i metalne kapije, izrađivati vlastiti nakit, pričati vlastite priče i podučavati svoju djecu. Ono što smo naučili u djetinjstvu, ovisilo je o našoj lokaciji, društvenom položaju, lokalnim resursima i zemljopisu, a često se temeljilo na onome što smo trebali znati kako bismo preživjeli. Danas je učenje ujednačenije – jedna veličina knjige ili udžbenika odgovara svima, a specifičnostima lokalnog krajolika, lokalnog materijala i klime ne pridaje se tolika važnost. To je dovelo do odvajanja od mjesta u kojima živimo, krajolika i lokalnih problema koji trebaju lokalna rješenja. U doba stvarne brige o našem promjenjivom okruženju postoji toliko mnogo što možemo uzeti od svojih prethodnika i prilagoditi se trenutačnim potrebama.
Nasljeđe ima potencijal ponuditi kreativna rješenja za probleme i pomoći nam da ponovno zamislimo kako svoju prošlost možemo uporabiti za kreiranje novih ideja za budućnost. Manifestaciju #EuropeanHeritageDays2020 možemo iskoristiti kako bismo nanovo pronašli vezu sa znanjem, tradicijom ili vještinama koje su definirale naše mjesto i na taj način ponovno zamislimo što bi naobrazba mogla značiti za 21. stoljeće.
Prenošeno sa generacije na generaciju, čuvano od vremena i modernih tehnologija, nematerijalno kulturno nasljeđe je glavni pokretač kulturne raznolikosti. Kroz usmenu tradiciju i jezik, scensku umetnost, društvenu praksu, rituale i praznike, izražavaju se kreativnost, znanje, vještine i duh ljudi koji ga stvaraju.
Tijekom Dana europskog nasljeđa posjetite muzeje, galerije, kulturne krajolike u svome mjestu ili šire, nacionalne spomenike (nekropole stećaka, vodenice, hercegovačke mlinice…). Bosna i Hercegovina je osim prirodnog i kulturno-povijesnog bogatstva, bogata i nematerijalnim nasljeđem (tradicija, zanati, predanja i dr.) koje u svojoj različitosti dopunjuje promociju i turističku ponudu naše zemlje. Njegovanjem i prenošenjem ove “žive kulturne baštine”, čuva se povijest, kultura i tradicija, koja izaziva osjećaj identiteta i kontinuiteta naših naroda.
Prijedlog za posjete nacionalnim spomenicima:
-
Franjevački samostani u Fojnici, Kraljevoj Sutjesci i Visokom,
-
Kovačnice (majdani) u Očevlju kod Vareša,
-
Mlinice i stupe na Bregavi u Stocu,
-
Nekropola sa stećcima na Radimlji kod Stoca,
-
Mlinčići kod Jajca,
-
Nekropola sa stećcima u selu Umoljani na Bjelašnici,
-
Stari (srednjovjekovni) gradovi,
-
Selo Lukomir na Bjelašnici,
-
Nekropole stećaka na Blidinju,
-
Stari most u Mostaru i Most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu,
-
Tekiju na Vrelu Bune u Blagaju…