Саопштење за јавност поводом поновног девастирања националног споменика – Партизанског спомен гробља у Мостару

7.1.2022

Комисија за очување националних споменика оштро осуђује посљедњи вандалски догађај почињен на националном споменику – Партизанском спомен гробљу у Мостару.

Партизанско спомен гробље у Мостару пројектовао је Богдан Богдановић, један од најпознатијих и најуспјешнијих градитеља меморијалне архитектуре у региону југоисточне Европе. Ово гробље представља јединствено меморијално подручје у оквирима Босне и Херцеговине и репрезентативан примјер спомен обиљежја жртвама антифашистичке борбе.

Комисија за очување националних споменика је одлуком о проглашењу овог јединственог меморијалног комплекса националним спомеником БиХ дефинисала мјере заштите које је, у складу са Законом о спровођењу одлука Комисије у ФБиХ, дужна да имплементира Влада Федерације БиХ. Међутим, у циљу очувања националног споменика неопходно је да мјере предузму и Влада ХНК, те Град Мостар. Подијељене надлежности нису и не би требале да буду сметња да се заједничким напорима очува културно-историјска баштина.

У вези с тим, Комисија је послала захтјев за предузимање хитних мјера заштите надлежној Федералној управи за инспекцијске послове, МУП ХНК – Полицијској управи Мостар и градоначелнику Града Мостара. Осим тога, Комисија захтијева хитну израду Плана управљања Партизанским спомен гробљем, постављање видео-надзора и успостављање службе која ће физички обезбиједити и заштитити овај национални споменик.

С обзиром на то да се девастације дешавају у континуитету, Комисија захтијева предузимање свих мјера које ће идентификовати починиоце, покренути тужбе и санкционисати их за наведене активности.

Подсјећамо да се у случајевима када се утврди да је дошло до оштећења или уништења националног споменика, према важећим прописима, покреће поступак код надлежног тужилаштва у циљу утврђивања одговорности и кажњавања починилаца.

Уколико национални споменик буде уништен, тешко оштећен или изгуби особине споменика усљед разних активности, укључујући и конзерваторске, рестаураторске или истраживачке радове без дозволе надлежног органа, Кривичним законом Федерације БиХ утврђена је казна затвора до 5 година, док је у складу са Кривичним законом Републике Српске за исто дјело предвиђена казна до 8 година затвора.

Босна и Херцеговина је потписивањем Конвенције о заштити свјетске културне и природне баштине преузела обавезу да ће очувати не само добра свјетске баштине која се налазе у БиХ, већ и да ће заштити и националну баштину, те је стога свака врста девастације националних споменика, разбијањем прозора, исписивањем графита, оштећењем натписа, скрнављењем гробаља, вандализам који заслужује осуду свих становника Босне и Херцеговине.