18. април 2022 – Међународни дан споменика и споменичких цјелина

18.4.2022

Међународни дан споменика и споменичких цјелина обиљежава се сваке године 18. априла на тему коју препоручује Међународно вијеће за споменике и споменичке цјелине (ИЦОМОС). Овогодишња тема је “Насљеђе и клима”.

          Кроз вријеме, идеја о томе шта “насљеђе“ подразумијева проширила се са индивидуалних грађевина/споменика на шире подручје (“културни пејзаж“, “историјски урбани пејзаж“) постепено мијењано човјековим дјеловањем, гдје материјално и нематеријално, природно и изграђено постају неодвојиви – систем створен међу-дјеловањем природног окружења са културним и економским снагама друштва.

Климатске промјене и уништавање животне средине су међу највећим проблемима нашег доба који пријете цијелом свијету. Раст нивоа мора усљед климатских промјена угрожава бројне локације природне и културне баштине са Листе свјетског наслијеђа УНЕСКО-а. Катастрофалне штете на локалитетима који су дио културне баштине, указале су на још већу потребу за заштитом подручја од природних опасности узрокованих поплавама и сушом, као и неприродних опасности. Одрживост је један од пет стубова оквира за дјеловање у подручју културне баштине, у којем се наглашава потенцијал одрживости за повећање друштвеног капитала, подстицање привредног раста и обезбијеђење одрживости животне средине. Данас многи споменици и локалитети имају своју вишеслојну историју и важност која захтијева инклузивне приступе. Култура и културна баштина могу допринијети постизању укључивог и одрживог развоја. Концепт одрживог развоја у заштити културне баштине подстиче употребу културне баштине у циљу очувања примјереног односа материјалног и духовног, важног за културни идентитет људи.

Овај посебан дан представља прилику да се утиче на јачање свијести јавности о разноврсности бх. насљеђа и о настојањима која су неопходна да би се оно заштитило и сачувало, као и да би се указало на његову рањивост. Комисија за очување националних споменика БиХ кроз симболичну виртуелну изложбу подсјећа на јединствене амбијенте настале комбинацијом градитељства и воде. Обзиром да је вода дубоко укоријењена у све сегменте босанскохерцеговачке традиције, изложба је осмишљена на тај начин да обухвати и прикаже националне споменике - мостове, хамаме, јавне чесме, чесме у авлијама, шадрване, крстионице у црквама, текије, млинове и сл.  Културно насљеђе воде, дакле не односи се искључиво на технологију и архитектуру коју је развио човјек у циљу развоја свога постојања, већ и на оне нематеријалне вриједности које су обликовале наша вјеровања и обичаје.

Обиљежавање 18. априла 2022.