04.01.2019

Na osnovu članka 5. stavak (2.) Zakona o zaštiti osoba koje prijavljuju korupciju u institucijama Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik BiH“, broj 100/13) i članka 33. Poslovnika o radu Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika, na 61. sjednici održanoj od 1. do 3. travnja 2014. godine, donosi

Pravilnik

o internom prijavljivanju korupcije i zaštiti osobe koja prijavi korupciju u Povjerenstvu za očuvanje nacionalnih spomenika

I. – Opće odredbe

Članak 1.

(Predmet)

(1) Pravilnikom o internom prijavljivanju korupcije i zaštiti osobe koja prijavi korupciju u Povjerenstvu za očuvanje nacionalnih spomenika (u daljem tekstu: Pravilnik) se uređuje način internog prijavljivanja korupcije i drugih nepravilnosti u Povjerenstvu za očuvanje nacionalnih spomenika (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo), postupanje po zaprimljenim prijavnicama korupcije i drugih nepravilnosti, razmatranje zaprimljenih prijavnica korupcije i drugih nepravilnosti, obveza obavještavanja osobe koja je prijavila korupciju i druge nepravilnosti o poduzetim radnjama, zaštita osobe koja prijavi korupciju i druge nepravilnosti i druga pitanja koja su vezana za interno prijavljivanje korupcije i drugih nepravilnosti u Povjerenstvu.
(2) Odredbe ovog pravilnika ne primjenjuju se na imenovane osobe (članove Povjerenstva), kao ni na osobe angažirane na osnovu ugovora o djelu u Povjerenstvu. Navedena osobe imaju pravo i obvezu da prijave korupciju nadležnim institucijama, sukladno Kaznenom zakonu i drugoj relevantnoj zakonskoj regulativi.

II. – Interno prijavljivanje korupcije i drugih nepravilnosti

Članak 2.

(Pravo na interno prijavljivanje korupcije i drugih nepravilnosti)

(1.) Svaki državni djelatnik ili uposlenik u Povjerenstvu (u daljem tekstu: uposleni) koji ima saznanja ili materijalne dokaze o postojanju korupcije ili drugih nepravilnosti u Povjerenstvu, može podnijeti internu prijavu zbog postojanja korupcije ili drugih nepravilnosti ili okolnosti koje ukazuju na postojanje korupcije ili drugih nepravilnosti.
(2.) U smislu ovog Pravilnika:
a) pod korupcijom se smatraju radnje koje imaju obilježja krivičnog djela,
b) pod drugim nepravilnostima se smatraju radnje koje predstavljaju kršenje etičkog kodeksa ili disciplinske povrede, odnosno radnje koje imaju obilježje prekršaja.
(3.) Zlouporaba prava prijavljivanja iz stavka (1.) ovog članka predstavlja povredu radne dužnosti.
(4.) Pravo na interno prijavljivanje nepravilnosti iz stavka (1.) ovog članka ne utječe na pravo uposlenog da podnese zahtjev za pokretanje disciplinskog postupka sukladno odredbama Zakona o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine, Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine, Pravilnika o disciplinskoj odgovornosti državnih djelatnika u institucijama Bosne i Hercegovine, Pravilnika o disciplinskoj i materijalnoj odgovornosti uposlenika u institucijama Bosne i Hercegovine i drugih podzakonskih spisa kojima je ovo pravo regulirano.

Članak 3.

(Nadležno tijelo za prijem i razmatranje prijava)

(1.) Izvršni dužnosnik Povjerenstva će svojom odlukom imenovati Povjerenstvo za prijem, evidenciju i postupanje sa prijavnicama korupcije i nepravilnosti (u daljem tekstu: Povjerenstvo za prijavu korupcije), te odrediti otvorene komunikacijske kanale (indikativni popis komunikacijskih kanala može sadržavati zapečaćene sandučiće za poštu, telefonsku liniju posebne namjene, određenu e-mail adresu i sl. – uključujući i mogućnost anonimnih pritužbi) putem kojih se može podnijeti prijava korupcije ili druge nepravilnosti.
(2.) Interno prijavljivanje korupcije i drugih nepravilnosti vrši se na način da se interna prijavnica podnosi Povjerenstvu za prijavu korupcije.
(3.) Obavijest o imenovanju Povjerenstva za prijavu korupcije, sa imenima članova Povjerenstva, otvorenim komunikacijskim kanalima i obrazac prijavnice objavljuju se na vidnom mjestu u prostorijama i na web-stranici Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika.
(4.) Izuzetno od stavka (2.) ovog članka, prijava korupcije i drugih nepravilnosti podnesena nadređenoj osobi, ta nadređena će osoba u vidu službene zabilješke, sukladno obrascu prijave korupcije, hitno dostaviti Povjerenstvu za prijavu korupcije.

Članak 4.

(Obveze Povjerenstva za prijavu korupcije)

Obveze Povjerenstva za prijavu korupcije su:
a) prijem prijavnica o korupciji i nepravilnostima;
b) provedba prethodnih radnji utvrđivanja osnovanosti prijave korupcije, odnosno druge nepravilnosti;
c) uz odobrenje izvršnog dužnosnika provedba finalnih radnji utvrđivanja osnovanosti prijave korupcije, odnosno druge nepravilnosti;
d) obavijest podnositelja prijavnice, najkasnije u roku od 15 dana od dana prijema prijavnice, o odbacivanju, rješavanju ili o finalnom roku potrebnom za zaključenje slučaja;
e) pripremanje izvješća o nepravilnostima i izvješćivanje izvršnog dužnosnika;
f) svaku zaprimljenu prijavnicu, odnosno službenu zabilješku o prijavi, odmah evidentirati u središnju evidenciju svih internih prijava korupcije i drugih nepravilnosti;
g) svaku zaprimljenu prijavnicu, podatke navedene u prijavnici, kao i identitet osobe koje je podnijelo prijavnicu dužni su tretirati kao službenu tajnu;
h) neće provoditi aktivnosti usmjerene na otkrivanje identiteta anonimnog prijavitelja;
i) Povjerenstvo za prijavu korupcije će o pravima i obvezama iz ovog Pravilnika upoznati sve uposlene u Povjerenstvu za očuvanje nacionalnih spomenika;
j) promovirati etiku i kulturu otkrivanja i rješavanja nepravilnosti u radu.

Članak 5.

(Načini internog prijavljivanja)

(1.) Interno prijavljivanje može biti povjerljivo ili anonimno.
(2.) Interno prijavljivanje se vrši na obrascu prijave sukladno članku 3. stavak (3.) Pravilnika i sadrži:
a) informaciju o djelu korupcije ili druge nepravilnosti koja se prijavljuje sa činjeničnim opisom (mjesto i datum zbivanja, opis nepravilnosti...),
b) ime, prezime i naziv radnog mjesta uposlenog na kojeg se prijava odnosi i svjedoka i/ili drugu uključenu osobu,
c) informacija da li su nadređene i/ili odgovorna osoba već upoznate sa postojanjem nepravilnosti,
d) da li su već poduzete određene radnje na otklanjanju nepravilnosti,
e) prijedlog o dokazima, odnosno predmetima koji služe kao dokaz, materijale koji potvrđuju navode zahtjeva (u smislu pismenih dokaza u prilogu, ukoliko ih podnositelj prijave posjeduje).

Članak 6.

(Povjerljivo i anonimno prijavljivanje)

(1.) Povjerljivo interno prijavljivanje jeste prijavljivanje kod kojega je Povjerenstvu za prijavu korupcije poznat identitet osobe koja je podnijela prijavu.
(2.) Anonimno interno prijavljivanje može se vršiti putem dostupnih komunikacijskih kanala za prijavu nepravilnosti objavljenih na vidnom mjestu u prostorijama i na web-stranici Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, bez navođenja identiteta podnositelja prijave.
(3.) Povjerenstvo za prijavu korupcije, kao i sve osobe koje budu postupale po navedenoj prijavi u Povjerenstvu za očuvanje nacionalnih spomenika, dužne su da samu prijavnicu, podatke navedene u prijavnici, kao i identitet osobe koja je podnijela prijavnicu tretiraju kao službenu tajnu.
(4.) Zabranjuju se sve aktivnosti usmjerene na otkrivanje identiteta anonimnog prijavitelja.
(5.) Ukoliko se interna prijava odnosi ili je u vezi sa članovima Povjerenstva za prijavu korupcije, prijava se podnosi izvršnom dužnosniku Povjerenstva.
(6.) Ukoliko se interna prijava odnosi na korupciju, pod internim prijavljivanjem podrazumijeva se i prijava osobi ili tijelu koje obavlja poslove upravnog nadzora ili financijske revizije u Povjerenstvu za očuvanje nacionalnih spomenika.

Članak 7.

(Obveze, nadležnosti, rokovi postupanja i izvješćivanja)

(1.) Po prijemu interne prijave Povjerenstvo za prijavu korupcije samostalno provodi prethodne radnje utvrđivanja osnovanosti prijave korupcije, odnosno druge nepravilnosti u konkretnom slučaju, a uz odobrenje rukovoditelja provodi finalne radnje.
(2.) U cilju provedbe prethodne radnje utvrđivanja osnovanosti prijave Povjerenstvo za prijavu korupcije ima, kada je to neophodno radi utvrđivanja osnovanosti prijave, pravo neposrednog uvida u predmete, spise i službene prostorije u Povjerenstvu za očuvanje nacionalnih spomenika.
(3.) Povjerenstvo za prijavu korupcije je dužno izvršiti prethodne radnje utvrđivanja osnovanosti navoda iz prijavnice i utvrđivanje pravne kvalifikacije prijavljenog djela, u roku od 10 dana od dana dobijanja prijavnice, te o tomu informirati izvršnog dužnosnika koji donosi odluku o zaključenju slučaja ili o poduzimanju finalnih radnji utvrđivanja osnovanosti prijave korupcije i drugih nepravilnosti.
(4.) Izvršni dužnosnik Povjerenstva, odnosno po njegovom ovlaštenju, Povjerenstvo za prijavu korupcije će obavijestiti podnositelja prijavnice, najkasnije u roku od 15 dana od dana prijema prijavnice, o odbacivanju, rješavanju ili o krajnjem roku potrebnom za finalne radnje utvrđivanja osnovanosti prijave korupcije i drugih nepravilnosti.
(5.) Izuzetno od stava (4.) ovog članka, anonimni podnositelj prijavnice neće biti obavješten o poduzetim prethodnim i finalnim radnjama, izuzev ako postoji odgovarajuća tehnička mogućnost dvosmjerne komunikacije s anonimnim prijaviteljima.
(6.) Nakon završetka prethodnih radnji utvrđivanja osnovanosti prijave i odluke izvršnog dužnosnika o provođenju finalnih radnji utvrđivanja osnovanosti prijave, u smislu stavka (3.) ovog članka, Povjerenstvo za prijavu korupcije ima ovlaštenje da uzima izjave od državnih djelatnika, uposlenika i drugih uposlenih i angažiranih osoba u Povjerenstvu za očuvanje nacionalnih spomenika, vezano za predmet prijave i ostale neophodne radnje za finalno utvrđivanje osnovanosti prijave.
(7.) O radnjama iz stava (3.) i (6.) ovog člana sačinjava se službena zabilješka.

Članak 8.

(Registar prijavnica)

(1.) Povjerenstvo za prijavu korupcije je dužna svaku zaprimljenu prijavnicu, odnosno službenu zabilješku o prijavi, odmah evidentirati u središnju evidenciju svih internih prijava korupcije i drugih nepravilnosti.
(2.) Pristup središnjoj evidenciji ima izvršni dužnosnik, Povjerenstvo za prijavu korupcije i ovlaštena službena osobe kada je pristup središnjoj evidenciji potreban radi utvrđivanja osnovanosti prijava korupcije i drugih nepravilnosti, odnosno radi utvrđivanja da li je došlo do zlouporabe prava na prijavljivanje iz članka 2. stavak (2.) Pravilnika.

Članak 9.

(Postupanje sa internim prijavnicama koje se odnose na kaznena djela)

U slučaju kada je Povjerenstvo za prijavu korupcije utvrdilo da prijavnica ima osnova, te da se na osnovu prijavnicee ili radnji provedenih na utvrđivanju njezine osnovanosti može zaključiti da navedeno djelo ima obilježja kaznenog djela, izvršni dužnosnik će o tomu informirati nadležno tužiteljstvo.

Članak 10.

(Postupanje sa internim prijavnicama koje se odnose na disciplinsku odgovornost)

U slučaju kada je Povjerenstvo za prijavu korupcije utvrdilo da prijavnica ima osnov, te da se na osnovu prijavnice ili radnji provedenih na utvrđivanju njezinne osnovanosti može zaključiti da navedeno djelo ima obilježja disciplinske odgovornosti, izvršni dužnosnik, sukladno odgovarajućim propisima koji reguliraju pitanje disciplinske odgovornosti, pokreće disciplinski postupak protiv uposlenog.

Članak 11.

(Poduzimanje radnji u cilju otklanjanja štetnih posljedica počinjenog djela)

(1.) U slučaju da je prilikom provedbe radnji na utvrđivanju osnovanosti prijave utvrđeno da ima osnov, izvršni dužnosnik će poduzeti potrebne radnje radi sprječavanja daljnjeg nepravilnog postupanja i otklanjanja štetnih posljedica počinjenog djela.
(2.) Svi uposleni u Povjerenstvu za očuvanje nacionalnih spomenika dužni su, u okviru svojih nadležnosti i ovlaštenja, poduzeti potrebne radnje radi sprječavanja daljnjeg nepravilnog postupanja i otklanjanja štetnih posljedica počinjenog djela.

III. – Zaštita prijavitelja i osobe koje ima status uzbunjivača

Članak 12.

(Zaštita prava podnositelja prijavnice)

(1.) Prema uposlenom koji ima saznanja o postojanju korupcije, odnodno druge nepravilnosti, ili koji prijavi korupciju, odnosno drugu nepravilnost u Povjerenstvu ne smiju se poduzimati bilo kakve štetne radnje koje imaju za cilj odvraćanje od prijavljivanja korupcije ili druge nepravilnosti, odnosno kažnjavanje zbog izvršenog prijavljivanja korupcije ili druge nepravilnosti.
(2.) Izvršni dužnosnik, izravno i neizravno nadređeni osobi koja je prijavila korupciju, odnosno drugu nepravilnost, dužni su da osiguraju zaštitu osobnog i profesionalnog integriteta osobe koja je prijavila korupciju ili drugu nepravilnost u Povjerenstvu za očuvanje nacionalnih spomenika.

Članak 13.

(Odgovornost podnositelja prijavnice zbog zlouporabe prava)

(1.) Zlouporaba prava prijavljivanja predstavlja povredu radne dužnosti.
(2.) U slučaju kada se prilikom provedbe radnji na utvrđivanju osnovanosti prijavnice ili kasnijih radnji utvrđivanja odgovornosti za prijavljena djela utvrdi da je podnositelj prijavnice, suprotno odredbama Zakona o zaštiti osoba koje prijavljuju korupciju u institucijama Bosne i Hercegovine i ovog Pravilnika, zlouporabio pravo prijavljivanja o njemu će se obavijestiti Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije i Upravna inspekcija Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine, radi pokretanja prekršajnog postupka sukladno odredbama članka 12. stavak (3.) Zakona o zaštiti osoba koje prijavljuju korupciju u institucijama Bosne i Hercegovine.
(3.) Ukoliko se utvrdi da zlouporaba prava prijavljivanja sadrži elemente kaznenog djela lažnog prijavljivanja, Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika će o počinjenom kaznenom djelu obavijestiti nadležno tužiteljstvo.

Članak 14.

(Pravo na dobijanje statusa uzbunjivača)

(1.) Osoba koje interno prijavi korupciju ima se pravo obratiti Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije za dodijelu statusa uzbunjivača, ukoliko smatra da bi zbog navedenog internog prijavljivanja prema njemu mogle biti poduzete štetne mjere ili su već poduzete.
(2.) Sukladno odredbama Zakona o zaštiti osoba koje prijavljuju korupciju u institucijama Bosne i Hercegovine, osoba koja dobije status uzbunjivača se neće smatrati materijalno, kazneno ili disciplinski odgovornom za otkrivanje poslovne tajne u slučaju prijavljivanja korupcije nadležnom autoritetu.

Članak 15.

(Postupanje po instrukciji Agencije)

(1.) U slučaju kada je Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, sukladno odredbi članka 8. stavak (2.) Zakona o zaštiti osoba koje prijavljuju korupciju u institucijama Bosne i Hercegovine, donijela instrukciju, Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika će izvršiti korektivnu mjeru sa ciljem otklanjanja učinjene štetne radnje u roku od tri dana od dana zaprimanja instrukcije.
(2.) Korektivna mjera će biti ukidanje štetne mjere i vraćanje u prethodno stanje.

IV. – Prijelazne i završne odredbe

Članak 16.

(Obveza upoznavanja sa odredbama Pravilnika)

(1.) Zadužuje se pomoćnik za opće i pravne poslove da o pravima i obvezama iz ovog Pravilnika upozna sve uposlene u Povjerenstvu, te ih objavi na oglasnoj ploči i web-stranici Povjerenstva.
(2.) Svi uposleni u Povjerenstvu dužni su potpisati izjavu o tomu da su upoznati sa pravima i obvezama iz ovog Pravilnika i Zakona o zaštiti osoba koje prijavljuju korupciju u institucijama Bosne i Hercegovine, a koja će se uložiti i čuvati u njihovom personalnom dosjeu.

Članak 17.

(Stupanje na snagu)

Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom donošenja.

Broj: 03.1-2.14-43/14-9
1. travnja 2014. godine
Sarajevo
Predsjedateljica Povjerenstva
Ljiljana Ševo