Саопштење за јавност поводом завршетка 30. сједнице Комисије за очување националних споменика

27.6.2019

Тридесета сједница Комисије за очување националних споменика одржана је 26. јуна 2019. године у Сарајеву. Предсједавајући Комисије проф. др Амир Пашић и чланови Радоје Видовић и Горан Милојевић донијели су одлуке о проглашењу сљедећих добара националним споменицима БиХ:

1. Црква покрова Богородице, Љубомир, Моско, Град Требиње,

2. Црква Вазнесења Христовог у Коњском – Зупци, Град Требиње,

3. Збирка античких и средњовјековних камених споменика у Земаљском музеју БиХ, Град Сарајево.

На 30. сједници чланови Комисије су закључили да се “Праисторијска градина, средњовјековни и отомански град Соколац у селу Соколцу, општина Бихаћ“ скине са Листе угрожених споменика БиХ јер је споменик рестаурисан, тако да су уклоњени елементи који су представљали потенцијалну опасност и угроженост овог националног споменика.

Комисија је на протеклој сједници, донијела одлуке о измјени и допуни седам одлука1 појединачно проглашених националних споменика који се налазе на простору историјског урбаног пејзажа Мостара. Разлози за доношење измјена и допуна првобитних одлука су сљедећи:

  • чињенице да су предметне одлуке Комисије донешене прије уписа Подручја Старог моста са подручјем Старог града Мостара на УНЕСКО листу свјетског насљеђа 2005.године,

  • утврђивање мјера заштите у складу са тренутним стањем,

  • изазовима и притисцима којима су споменици изложени,

  • обавезе усклађивања мјера и зона заштите појединачних националних споменика са одлуком за историјски урбани пејзаж Мостара, те

  • утврђивање нових мјера за добра на којима су досљедно спроведене мјере заштите утврђене одлукама Комисије из 2004. године.

У процесу ревалоризације одлучено је да се приступи доношењу нове одлуке за “Историјски урбани пејзаж Мостара“ којом је замијењена досада постојећа одлука за “Историјско градско подручје Мостара“. Границе добра су задржане, а посматрање простора као пејзажа засновано је на Одлуци УНЕСКО-а о упису локалитата на Листу свјетског насљеђа и актуелним препорукама УНЕСКО-а за валоризацију пејзажа и нематеријалног насљеђа као неодвојивих и саставних дијелова градитељских подручја. Посматрањем простора као пејзажа, уз потребу одговора на проблеме и изазове са којима се локалитет суочава неминовно је довело до потребе за успоставом нових мјера заштите и измјене предмета правне заштите. Мјере заштите су усклађене са актуелним препорукама УНЕСКО-а, Правилником и Смјерницама Комисије за очување националних споменика.

Поред поменутих измјена и допуна одлука за националне споменике у Мостару, чланови Комисије усвојили су измјене и допуне сљедећих одлука:

  • Приједлог одлуке о измјенама и допунама Одлуке о проглашењу историјске грађевине – Стамбено-пословни објекат Вакуфа Чокаџи Сулејмана у Сарајеву, општина Стари Град, националним спомеником БиХ. Измјена и допуна одлуке се односи на редефинисање мјера заштите.

  • Приједлог одлуке о измјенама и допунама Одлуке о проглашењу градитељске цјелине – Партизанско спомен-гробље у Мостару националним спомеником БиХ. Измјене и допуне ове одлуке односе се на редефинисање мјера заштите.

  • Приједлог одлуке о измјенама и допунама Одлуке о проглашењу мјеста и остатака градитељске цјелине – Савска (Атик) џамија у Брчком националним спомеником БиХ.

  • Приједлог одлуке о измјенама и допунама Одлуке о проглашењу мјеста и остатака историјског споменика – Стара дрвена џамија у Миљевићима, општина Олово, националним спомеником БиХ.

  • Приједлог одлуке о измјенама и допунама Одлуке о проглашењу подручја и остатака историјског споменика – црква Св. Георгија (Ђурђевица) у Гомиљанима, Град Требиње, националним спомеником БиХ.

Првобитне одлуке за наведене џамије и цркву односиле су се на заштиту мјеста и остатака. Објекти су у међувремену у цијелости реконструисани и ревитализовани те се измјенама и допунама одлука штите као грађевине, а не као мјеста и остаци.

  • Приједлог одлуке о измјенама и допунама Одлуке о проглашењу историјске грађевине – Вијећница у Брчком, националним спомеником БиХ.

  • Приједлог одлуке о измјенама и допунама Одлуке о проглашењу историјске грађевине – Вијећница у Новом Граду, националним спомеником БиХ.

На оба национална споменика спроведене су мјере заштите и објекти су рестаурисани, те се измјене и допуне одлука односе на редефинисане мјере заштите рестаурисаних објеката.

На 30. сједници, Комисија је донијела одлуке о неиспуњавању критеријума за проглашење сљедећих добара националним споменицима БиХ: Стара воденица Кнежина на Романији, Џамија Теочак Центар у Теочаку, Џамија Јасиковац у Теочаку и Џамија Хусејновићи у Теочаку.

Тридесетој сједници су, уз чланове Комисије, присуствовали и представници међународне заједнице у БиХ. Од 27. јуна 2019. године предсједање Комисијом за очување националних споменика преузима Горан Милојевић на период од десет мјесеци, по принципу ротације.

  • 1 Приједлог одлуке о измјенама и допунама Одлуке о проглашењу градитељске цјелине – Стари мост са кулама у Мостару, националним спомеником БиХ;

  • Приједлог одлуке о измјенама и допунама Одлуке о проглашењу градитељске цјелине – Митрополија (Владикин двор или Епископска палата) у Мостару, националним спомеником БиХ;

  • Приједлог одлуке о измјенама и допунама Одлуке о проглашењу градитељске цјелине – Карађоз-бегова џамија (Заим Хаџи Мехмед-бега – Карађоза џамија) у Мостару, националним спомеником БиХ;

  • Приједлог одлуке о измјенама и допунама Одлуке о проглашењу градитељске цјелине – Рознамеџи Ибрахим-ефендије џамија у Мостару, националним спомеником БиХ;

  • Приједлог одлуке о измјенама и допунама Одлуке о проглашењу градитељске цјелине – Коски Мехмед-пашине џамије у Мостару, националним спомеником БиХ;

  • Приједлог одлуке о измјенама и допунама Одлуке о проглашењу градитељске цјелине – Несух-аге Вучијаковића џамије у Мостару, националним спомеником БиХ;

  • Приједлог одлуке о измјенама и допунама Одлуке о проглашењу градитељске цјелине – Незир-агине џамије у Мостару, националним спомеником БиХ.