Stav Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika u svezi sa nacionalnim spomenicima ”Graditeljska cjelina – Gazi Husrev-begov bezistan sa dućanima u Sarajevu“ i ”Arheološko područje – ostatci Tašlihana u Sarajevu“
27.7.2017.
· Ukidanje statusa nacionalnih spomenika za ”Arheološko područje – ostatci Tašlihana u Sarajevu“ i ”Graditeljsku cjelinu – Gazi Husrev-begov bezistan sa dućanima u Sarajevu“ nikada nije bilo razmatrano u Povjerenstvu za očuvanje nacionalnih spomenika, s obzirom na to da se radi o kulturno-povijesnom nasljeđu od izuzetnog značaja.
· Tašlihan (Kameni han, Husrevbegov karavan-saraj ili Stari han) sagrađen je između 1540. i 1543. godine. Pri gradnji ovog objekta, kao i susjednog bezistana, sudjelovali su majstori iz Dubrovnika. Tašlihan je gorio prvi put 1697., zatim 1831. kada je dograđen prostor za staje na krajnjem sjevernom dijelu, koji za sada nije istraživan. Potpuno je uništen u požaru 1879. godine, a današnji fizički ostatci Tašlihana čine nekoliko procenata od originalnog objekta.
· Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika, na sjednici održanoj u studenome 2004. godine donijelo je Odluku o proglašenju Arheološkog područja – ostatci Tašlihana u Sarajevu nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
· Povjerenstvo može odlučiti o izmjeni ili dopuni ranije donesene odluke o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom prema članku 40. Poslovnika o radu Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika. U svezi s time, Povjerenstvo je, na sjednici održanoj u srpnju 2016. godine, donijelo odluku o izmjeni Odluke o proglašenju Arheološkog područja – ostatci Tašlihana u Sarajevu nacionalnim spomenikom. Izmjena odluke odnosi se na mjere zaštite propisane odlukom iz studenoga 2004. godine.
· Izmjena odluke je donesena na temelju dobivenih podataka kojima se nije raspolagalo u trenutku donošenja odluke (2004.), a uvidom na licu mjesta (15. 06. 2016. godine) utvrđeno je da je na većem dijelu parcele Tašlihana izgrađena podzemna garaža; da su ostatci temelja i istočnog zida Tašlihana konsolidirani i konzervirani; a da je uz zapadnu granicu ostataka Tašlihana izgrađen pješački most. Tijekom izgradnje garaže uz Hotel Europa 2008. godine izvedene su preventivne mjere urgentne stabilizacije temelja (temelji objekta su bili razidani, te vraćeni na krov garaže) i konstruktivno podupiranje istočnog zida, sa ciljem da se ne izazove destabilizacija kompletne strukture. Tim zahvatima autentičnost i integritet samih ostataka objekta je postala vrlo upitna. U cilju zaštite mjesta i ostataka iskazana je opravdanost potrebe za izmjenom odluke.
· Federalno ministarstvo prostornog uređenja, dostavilo je Povjerenstvu za očuvanje nacionalnih spomenika “Idejni projekat konzervacije i prezentacije arheološkog područja i revitalizacije objekta Tašlihan u okvirima kompleksa hotela Europa u Sarajevu“, kako bi Povjerenstvo dalo mišljenje o njegovoj usuglašenosti sa mjerama zaštite koje su propisane odlukom. Nakon razmatranja idejnog projekta, Povjerenstvo je zaključilo da je dostavljeno rješenje sukladno odluci te predložilo da se idejni projekat izmjeni na način da se omogući bolja vizualna prezentacija uvođenjem više staklenih površina i usuglašavanjem materijala i boja. Predloženo rješenje na kvalitetan način štiti i prezentira ostatke temelja i zida koji je povezivao Tašlihan sa Gazi Husrev-begovim bezistanom, te uspostavlja vezu objekta sa istim stavljanjem u funkciju ulaza u bezistan sa zapadne strane. Također novi prostori će omogućiti i unapređenje kulturno-edukativne ponude sarajevske Čaršije. Drugi, vrlo važan doprinos projekta jeste urbana harmonizacija prostora koga čine objekti izgrađeni u vremenskom rasponu od pet stoljeća (bezistan, hoteli, administrativne zgrade sa južne strane).
· U cilju usklađivanja odluka koje tretiraju susjedne objekte (Tašlihan i Bezistan) Povjerenstvo je stavilo izvan snage raniju izmjenu i dopunu odluke za „Graditeljsku cjelinu - Gazi Husrev-begov bezistan sa dućanima u Sarajevu“, jer je tretirala prostor Tašlihana i onemogućavala pravilan tretman objekta, tako da je na snazi ostala prvobitna odluka o proglašenju Gazi Husrev-begovog bezistana sa dućanima u Sarajevu nacionalnih spomenikom.