Priopćenje za javnost povodom završetka 30. sjednice Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika

27.6.2019.

Trideseta sjednica Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika održano je 26. lipnja 2019. godine u Sarajevu. Predsjedatelj Povjerenstva prof. dr. Amir Pašić i članovi Radoje Vidović i Goran Milojević donijeli su odluke o proglašenju sljedećih dobara nacionalnim spomenicima BiH:

  1. Crkva pokrova Bogorodice, Ljubomir, Mosko, Grad Trebinje,

  2. Crkva Vaznesenja Hristovog u Konjskom – Zupci, Grad Trebinje,

  3. Zbirka antičkih i srednjovjekovnih kamenih spomenika u Zemaljskom muzeju BiH, Grad Sarajevo.

Na 30. sjednici članovi Povjerenstva su zaključili da se “Prapovijesna gradina, srednjovjekovni i osmanlijski grad Sokolac u selu Sokolcu, općina Bihać“ skine sa Liste ugroženih spomenika BiH jer je spomenik restauriran, tako da su uklonjeni elementi koji su predstavljali potencijalnu opasnost i ugroženost ovoga nacionalnog spomenika.

Povjerenstvo je na protekloj sjednici, donijelo odluke o izmjeni i dopuni sedam odluka1 pojedinačno proglašenih nacionalnih spomenika koji se nalaze na prostoru povijesnog urbanog krajolika Mostara. Razlozi za donošenje izmjena i dopuna prvobitnih odluka su sljedeći:

  • činjenice da su predmetne odluke Povjerenstva donesene prije upisa Područja Starog mosta sa područjem Starog grada Mostara na UNESCO listu svjetskog nasljeđa 2005.godine,

  • utvrđivanje mjera zaštite sukladno trenutačnom stanju,

  • izazovima i pritiscima kojima su spomenici izloženi,

  • obveze usuglašavanja mjera i zona zaštite pojedinačnih nacionalnih spomenika sa odlukom za povijesni urbani krajolik Mostara, te

  • utvrđivanje novih mjera za dobra na kojima su dosljedno provedene mjere zaštite utvrđene odlukama Povjerenstva iz 2004. godine.

U procesu revalorizacije odlučeno je da se pristupi donošenju nove odluke za “Povijesni urbani krajolik Mostara“ kojom je zamijenjena do sada postojeća odluka za “Povijesno gradsko područje Mostara“. Granice dobra su zadržane, a promatranje prostora kao krajolika zasnovano je na Odluci UNESCO-a o upisu lokalitata na Listu svjetskog nasljeđa i aktualnim preporukama UNESCO-a za valorizaciju krajolika i nematerijalnog naslijeđa kao neodvojivih i sastavnih dijelova graditeljskih područja. Promatranjem prostora kao krajolika, uz potrebu odgovora na probleme i izazove sa kojima se lokalitet suočava neminovno je dovelo do potrebe za uspostavom novih mjera zaštite i izmjene predmeta pravne zaštite. Mjere zaštite su usuglašene sa aktualnim preporukama UNESCO-a, Pravilnikom i Smjernicama Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika.

Pored spomenutih izmjena i dopuna odluka za nacionalne spomenike u Mostaru, članovi Povjerenstva usvojili su izmjene i dopune sljedećih odluka:

  • Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o proglašenju povijesne građevine – Stambeno-poslovni objekat Vakufa Čokadži Sulejmana u Sarajevu, općina Stari Grad, nacionalnim spomenikom BiH. Izmjena i dopuna odluke se odnosi na redefiniranje mjera zaštite.

  • Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o proglašenju graditeljske cjeline – Partizansko spomen-groblje u Mostaru nacionalnim spomenikom BiH. Izmjene i dopune ove odluke odnose se na redefiniranje mjera zaštite.

  • Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o proglašenju mjesta i ostataka graditeljske cjeline – Savska (Atik) džamija u Brčkom nacionalnim spomenikom BiH.

  • Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o proglašenju mjesta i ostataka povijesnog spomenika – Stara drvena džamija u Miljevićima, općina Olovo, nacionalnim spomenikom BiH.

  • Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o proglašenju područja i ostataka povijesnog spomenika – crkva Sv. Georgija (Đurđevica) u Gomiljanima, Grad Trebinje, nacionalnim spomenikom BiH.

Prvobitne odluke za navedene džamije i crkvu odnosile su se na zaštitu mjesta i ostataka. Objekti su u međuvremenu u cijelosti rekonstruirani i revitalizirani te se izmjenama i dopunama odluka štite kao građevine, a ne kao mjesta i ostatci.

  • Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o proglašenju povijesne građevine – Vijećnica u Brčkom, nacionalnim spomenikom BiH.

  • Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o proglašenju povijesne građevine – Vijećnica u Novom Gradu, nacionalnim spomenikom BiH.

Na oba nacionalna spomenika provedene su mjere zaštite i objekti su restaurirani, te se izmjene i dopune odluka odnose na redefinirane mjere zaštite restauriranih objekata.

Na 30. sjednici, Povjerenstvo je donijelo odluke o neispunjavanju kriterija za proglašenje sljedećih dobara nacionalnim spomenicima BiH: Stara vodenica Knežina na Romaniji, Džamija Teočak Centar u Teočaku, Džamija Jasikovac u Teočaku i Džamija Husejnovići u Teočaku.

Tridesetoj sjednici su, uz članove Povjerenstva, nazočili i predstavnici međunarodne zajednice u BiH. Od 27. Lipnja 2019. godine predsjedanje Povjerenstvom za očuvanje nacionalnih spomenika preuzima Goran Milojević na razdoblje od deset mjeseci, po načelu rotacije.

  • 1 Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o proglašenju graditeljske cjeline – Stari most sa kulama u Mostaru, nacionalnim spomenikom BiH;

  • Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o proglašenju graditeljske cjeline – Mitropolija (Vladikin dvor ili Episkopska palata) u Mostaru, nacionalnim spomenikom BiH;

  • Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o proglašenju graditeljske cjeline – Karađoz-begova džamija (Zaim Hadži Mehmed-bega – Karađoza džamija) u Mostaru, nacionalnim spomenikom BiH;

  • Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o proglašenju graditeljske cjeline – Roznamedži Ibrahim-efendije džamija u Mostaru, nacionalnim spomenikom BiH;

  • Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o proglašenju graditeljske cjeline – Koski Mehmed-pašine džamije u Mostaru, nacionalnim spomenikom BiH;

  • Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o proglašenju graditeljske cjeline – Nesuh-age Vučijakovića džamije u Mostaru, nacionalnim spomenikom BiH;

  • Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o proglašenju graditeljske cjeline – Nezir-agine džamije u Mostaru, nacionalnim spomenikom BiH.