Održana konzervatorska radionica “Stećci – srednjovjekovni nadgrobni spomenici“
14.11.2017.
U organizaciji Ministarstva kulture Crne Gore i Narodnog muzeja Crne Gore, od 5. do 10. studenoga održana je konzervatorska radionica “Stećci – srednjovjekovni nadgrobni spomenici“. Radionici su nazočili stručnjaci iz četiri zemlje koje su bile uključene u međudržavnu nominaciju stećaka za upis na Popis svjetskog nasljeđa UNESCO-a: Srbija, Crna Gora, Hrvatska i BiH, među kojima su bili predstavnici Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika.
Radionica koju je vodio međunarodni stručnjak za konzervaciju kamena Simon Warrack, imala je za cilj izradu uputa za konzervatorsko-restauratorske radove na stećcima kroz teme kompleksnosti konzervacije stećaka, analizu čimbenika rizika (geološki, klimatski i drugi) te specifičnosti konzervatorskih metoda i materijala u odnosu na lokalitete. Pored predavanja i razmjene iskustava, sudionici su obišli lokalitete sa stećcima u Crnoj Gori (Grčka groblja u Plužinama i Žabljaku, te nekropola Bare Žugića podno Durmitora).
Projekat serijske nominacije stećaka – srednjovjekovnih nadgrobnih spomenika za upis na Popis svjetske baštine UNESCO-a predstavlja jedan od najsloženijih i najobimnijih projekata iz oblasti zaštite graditeljskog nasljeđa. U regionu je ukupno nominirano 30 nekropola, od čega su 22 iz BiH, po tri iz Srbije i Crne Gore, i dvije nekropole iz Hrvatske. Od 70.000 evidentiranih stećaka, u BiH se nalazi preko 60.000.
Odbor za svjetsku baštinu UNESCO-a, u srpnju 2016. godine, donio je odluku o upisu stećaka na Popis svjetske baštine. Odlukom Odbora na Popis svjetske baštine, kao serijska nominacija, upisano je 28 nekropola sa stećcima što predstavlja krunu šestogodišnjeg rada stručnjaka iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine, među kojima su bili i stručnjaci iz Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika BiH.
U narednom razdoblju predstoji nastavak aktivnosti na implementaciji odluka Povjerenstva i Plana upravljanja, odnosno mjera zaštite koje podrazumijevaju konzervaciju, restauraciju i prezentaciju ovih dobara.
Sve četiri zemlje koje su sudjelovale u međudržavnoj nominaciji ovim su upisom osigurale međunarodnu prepoznatljivost i prestižni UNESCO-ov status.