Odabrani su najbolji učenički radovi na temu “Naslijeđe i vandalizam“ u okviru kampanje “Moja BiH – moje naslijeđe“

28.2.2017

U prostorijama Komisije danas je održano ocjenjivanje pristiglih radova učenika osnovnih škola koje učestvuju u kampanji “Moja BiH – moje naslijeđe“, a koja se provodi u sklopu projekta rekonstrukcije zgrade Društva Crvenog krsta/križa BiH u Sarajevu – Faza III. Sredstva u iznosu od 120.000 američkih dolara za ovaj projekat i kampanju obezbijedio je Specijalni fond američkih ambasadora za zaštitu kulturnog naslijeđa pri Ambasadi SAD-a u BiH.

 

Komisija u saradnji s Društvom Crvenog krsta/križa BiH implementira projekat rekonstrukcije objekta od 2014. godine. Nakon završetka prve faze projekta koja je podrazumijevala čišćenje, primarnu konstruktivnu zaštitu i sanaciju zgrade, postavljen je zaštitni lim na fasadi koji je odmah bio ispisan grafitima.   

Iz tih je razloga Komisija u ovoj fazi projekta predložila da se uporedo implementira edukativna kampanja na temu “Naslijeđe i vandalizam“.

Cilj kampanje je informirati i podučiti djecu do koje granice seže kreativnost, a kada to prelazi u vandalizam i bezakonje. Kako bi se ispunio ovaj cilj, angažiran je arhitekt – umjetnik uličnog slikarstva s predavačkim iskustvom, Mensur Demir, koji je djeci na predavanjima objasnio razliku između vandalizma i onoga što predstavlja uličnu umjetnost (street art). Pored predavanja o street artu, bila su organizirana i predavanja na temu nacionalne baštine i njene zaštite.

 

Kampanja je počela s implementacijom u proljeće prošle godine, kada su organizirana predavanja u osnovnim školama u Sarajevu koje su učestvovale u projektu: O. Š. “Grbavica II“, O. Š. “Hrasno“, O. Š. “Malta“, O. Š. “Osman Nakaš“, O. Š. “Vladislav Skarić“, O. Š. “Meša Selimović“ i O. Š. “Safvet-beg Bašagić“. Predavanjima je prisustvovalo više od 250 učenika.

 

Nakon održanih predavanja u školama, objavljen je konkurs za najbolje učeničke radove na koji je pristiglo 128 likovnih i literarnih radova. Nagrađeni su radovi dvanaestero osnovaca te su ocijenjene tri najaktivnije škole: O. Š. “Vladislav Skarić“, O. Š. “Hrasno“ i O. Š. “Safvet-beg Bašagić“. Ocjenjivanje radova izvršio je stručni žiri na osnovu kriterija kao što su: brojnost radova, raznovrsnost tehnika i tema, izvornost radova, fokusiranost radova na naslijeđe, kvalitet radova i sl.

Nagrade, koje će biti dodijeljene na svečanoj ceremoniji u martu ove godine, podijeljene su u dvije kategorije: I kategorija za učenike od I do V razreda, a II kategorija za učenike od VI do IX razreda.

 

***

Kampanju “Moja Bosna i Hercegovina – moje naslijeđe“ od 2006. godine uspješno implementira Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika u saradnji s Američkom ambasadom u Bosni i Hercegovini.

Primarni ciljevi projekta “Moja Bosna i Hercegovina – moje naslijeđe“ su podizanje svijesti djece osnovnih škola o značaju kulturno-historijskog naslijeđa i poticanje odgovornosti za njegovo očuvanje, a kroz isticanje bogatstva i jedinstvenosti bosanskohercegovačke tradicije i kulture, te činjenicu da je kulturno naslijeđe unikatno, nezamjenljivo i sastavni dio našeg identiteta.

Dosad je u projektu učestvovalo više od osamdeset škola iz dvadeset bosanskohercegovačkih gradova. Svoj doprinos dalo je preko 10.000 učenika osnovnih škola iz Bosne i Hercegovine, pedagoški zavodi i druge ustanove zadužene za odgoj i obrazovanje.

Kroz projektne aktivnosti, kao što su predavanja u školama i na lokalitetima nacionalnih spomenika, djeca stiču i usavršavaju znanja o kulturnom naslijeđu, s fokusom na stare gradove, arhitekturu, umjetnička djela, zanate, usmena predanja i dr.

Kampanja Moja Bosna i Hercegovina – moje naslijeđe“ je dosad bila sastavni dio sljedećih projekata koje je u proteklih deset godina implementirala Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika: zaštita fragmenata Aladže džamije u Foči, zaštita ostataka džamije Mehmed-paše Kukavice u Foči, rehabilitacija džamije Ferhadije u Banjoj Luci, zaštita ostataka graditeljske cjeline Crkve sv. Nikole u Trijebnju − Stolac,  arheološka istraživanja graditeljske cjeline Crkve sv. Marije i Tornja sv. Luke u Jajcu, zaštita ostataka Crkve sv. Petra i Pavla u Ošanićima kod Stoca, zaštita Mosta u Plandištu u Sarajevu, zaštita Šeranića kuće u Banjoj Luci, konzervacija i restauracija starih nadgrobnika na jevrejskom groblju Borak“ u Sarajevu, sakralno naslijeđe Blagaja, te restauracija Mosta na Žepi.