18. travnja 2020. - Međunarodni dan spomenika i spomeničkih cjelina

17.4.2020.

Međunarodni dan spomenika i spomeničkih cjelina obilježava se svake godine 18. travnja, radnom temom koju preporučuje Izvršni odbor Međunarodnog vijeća za spomenike i spomeničke cjeline (ICOMOS).

Ovogodišnja tema “Zajedničke kulture, zajednička baština, zajednička odgovornost“ je sada, više nego ikad, važna kao izraz našeg globalnog jedinstva u razdoblju trenutačne svjetske zdravstvene krize.

Tema “Zajedničke kulture, zajednička baština, zajednička odgovornost“ odražava globalni kontekst nasljeđa kao dijela kulturnog identiteta u vremenu brzog porasta stanovništva, sukoba i negativnih utjecaja na okoliš. Ovogodišnja tema ukazuje da je nasljeđe, kao što su mjesta, pejzaži, prakse, zanati, predmeti ili zbirke, često povezani i vrednovani u višestrukim i raznolikim skupinama i zajednicama. U osnovi, glavna tema se bavi odnosima kultura ili kulturnih skupina i njihovom kolektivnom odgovornošću za brigu i zaštitu značajnih svojstava, značenja i vrijednosti baštine. Nasljeđe koje se “dijeli“ stvara mogućnosti i izazove. Upravo iz toga razloga ideja 'zajedničkog' je provokativna. U povijesnom smislu, kulture i društva imaju zajedničke kulturne prakse, načine postupanja i gledišta. Za neke zajednice, skupine i pojedince baština ima slična, preklapajuća ili uzajamna značenja; ali postoje i druge skupine koje takva značenja, vrijednosti i vlasništvo osporavaju do te mjere koja dovodi do nasilja i uništavanja. U svezi s tim, postoje objekti ili predmeti kulturne baštine koji su uništeni ili oštećeni zbog onoga što oni simboliziraju (npr. Budine statue u Bamiyanu), odolijevajući tako bilo kakvom osjećaju dijeljenja ili ideološkoj toleranciji. U nekim slučajevima se znanje i praksa moraju strogo čuvati i stoga ih se ne dijeli (npr. u mnogim autohtonim kulturama).

Sukladno ovogodišnjoj temi, Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika podsjeća na zajedničku nominaciju stećaka – srednjovjekovnih nadgrobnih spomenika na Listu svjetske baštine UNESCO-a. Stećci su izuzetno vrijedna povijesna i umjetnička, ali i duhovna baština Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Srbije, jedinstvena u Europi i svijetu.

Na Listi svjetskog nasljeđa UNESCO-a nalazi se ukupno 30 nekropola, od čega su 22 iz BiH, po 3 iz Srbije i Crne Gore, i 2 nekropole iz Hrvatske. Od 70.000 evidentiranih stećaka u BiH se nalazi preko 60.000.

Film “Stećci“ –