Непроцјењиво насљеђе Земаљског музеја заштићено донацијом Сједињених Америчких Држава увођењем високих стандарда заштите

22.12.2020

Већина радова на обнови Земаљског музеја чији је циљ очување и заштита преко три милиона артефаката и музејских збирки је у завршној фази. Активности у циљу заштите непроцјењиве босанскохерцеговачке баштине се одвијају у оквиру пројекта “Превентивна конзервација збирки Земаљског музеја“. Пројект спроводи Комисија за очување националних споменика средствима Специјалног фонда америчких амбасадора за очување културног насљеђа.

Циљ Пројекта који се изводи у складу с препорукама стручњака Смитсонијан института из Вашингтона, једног од најпознатијих истраживачких центара који обухвата 19 музеја под управом Владе САД, јесте побољшање отпорности све четири зграде музеја на ризике од пожара, поплава и негативних утицаја околине.

Упркос пандемији ЦОВИД-19, активности у овој фази која је почела почетком године, протичу у складу с раније дефинисаним роковима. Завршена је рестаурација крова изнад павиљона за Археологију и рестаурација депоа за чување музејских налаза у подруму павиљона за природне науке.

Окончано је техничко испитивање и израда пројекта измјене инсталација водовода и канализације, чија реализација слиједи у наредној години. Ради се о захватима који би требали да ријеше дугогодишњи проблем поплава у подрумима музеја за вријеме обилних киша. Пројект електро-инсталација за сва четири павиљона музеја је завршен, а његова реализација у наредној години требала би да отклони могућност избијања пожара.

Завршена је процјена стања прозора и врата у Одјељењу за природне науке, старих 107 година колико и зграде Музеја, као и пројекат њихове рестаурације. С обзиром на то да се ради о историјској грађевини проглашеној националним спомеником БиХ, сви радови се одвијају уз одлучно заступање конзерваторских принципа, и у циљу креирања услова за чување збирки музеја и достизања енергетске учинковитости објекта.

Подсјећамо да је у првој фази, која је окончана крајем 2019. године, кроз активности пројекта ниво заштите збирки усклађен с међународно прописаним стандардима. У том смислу, завршени су радови на уградњи система ватродојаве у зградама археологије и природних наука, те видео-надзора у цијелом комплексу Земаљског музеја БиХ са укупно 104 спољне и унутрашње камере. Противпровалним сензорима је значајно унапријеђена безбједност од крађе и вандализма, као и рестаурацијом балустрадних ограда на терасама музеја, које осим функционалности доприносе и естетској вриједности амбијенталне цјелине. Завршена је и рестаурација зидног и стропног сликарства у сали Одсјека за праисторију, која је украшена сликарским композицијама флоралних и зооморфних мотива са идеализираним лицима муза и нимфи. Набављено је и тринаест савремених апарата за потребе спровођења поступака превентивне конзервације збирки.

Свеобухватни циљ пројекта јесте подршка обнови Земаљског музеја Босне и Херцеговине у Сарајеву кроз рестаурацију и превентивну конзервацију која треба да спријечи даљње пропадање музејске грађе увођењем високих стандарда заштите и стварањем оптималних услова за њено чување.

Иако је Влада САД-а путем овог пројекта уложила велика средства у обнову музеја, од изузетног је значаја да се настави с активностима на очувању културног блага, те да и други донатори али и бх. институције препознају значај који има овај јединствени музеј те подрже његов несметан рад у музеолошком и научном смислу.

Пројект “Превентивна конзервација збирки Земаљског музеја БиХ“ проводи се од 2015. године, средствима Специјалног фонда америчких амбасадора за очување културног насљеђа, односно U. S. Department of State, у укупном износу више од милион америчких долара.